- Czym są węglowodany?
- Czym jest tłuszcz?
- Na czym polega dieta niskowęglowodanowa?
- Produkty w diecie niskowęglowodanowej
- Czym jest dieta niskotłuszczowa?
- Produkty w diecie niskotłuszczowej
Wśród wielu popularnych diet i teorii dotyczących skutecznego odchudzania spotkać można zarówno jadłospisy oparte na niewielkiej ilości tłuszczu, jak i na niskim poziomie węglowodanów.
Oba te obozy nieco „kłócą” się ze sobą, jednogłośnie twierdząc, że to niewielka podaż tłuszczu lub niewielka podaż węgli jest kluczem do idealnej sylwetki. Jak jest naprawdę? Który sposób żywienia wygrywa w tym starciu — dieta niskowęglowodanowa czy niskotłuszczowa?
Czym są węglowodany?
Węglowodany — związki chemiczne złożone z atomów węgla, tlenu i wodoru. Zwierzęta (w tym ludzki organizm) nie mają zdolności syntetyzowania węglowodanów z wody i dwutlenku węgla, co oznacza, że musimy dostarczać tych związków wraz z pokarmem. Z tego też względu spożycie węglowodanów jest niezbędnym krokiem do zachowania zbilansowanej i zdrowej diety. Specjaliści podkreślają, że węglowodany to podstawowy materiał energetyczny – 1g węglowodanów dostarcza około 4 kcal energii.
Energia jest oczywiście niezbędna, aby mieć siłę do aktywności, a także, aby utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała i aby wspierać pracę organów.
Czym jest tłuszcz?
Tłuszcze — odżywcze składniki pożywienia, które mają na celu dostarczać organizmowi niezbędnych związków dla zdrowia i doskonałego funkcjonowania całego organizmu. To w nich rozpuszczają się witaminy (witamina A, witamina D, witamina E i witamina K) oraz to one są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego i linolenowego.
Na czym polega dieta niskowęglowodanowa?
Dieta niskowęglowodanowa, jak sama nazwa wskazuje, bazuje na obniżonej ilości węglowodanów. Z tego też względu zdecydowaną większość makroelementów to białko i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Rosnąca popularność tego typu jadłospisów sprawiła, że powstały trzy odmiany diety niskowęglowodanowej:
- dieta keto, w której zawartość węglowodanów wynosi max. 50 gramów (i mniej niż 10% energii wszystkich posiłków),
- dieta niskowęglowodanowa (słynne low carb), gdzie wartość węglowodanów wynosi poniżej 120 g (i mniej niż 26% energii diety),
- średniowęglowodanowa — tj. dieta o umiarkowanej zawartości węglowodanów, w której spożycie węglowodanów wynosi nawet 26-45 % energii diety.
Produkty w diecie niskowęglowodanowej
Dieta o niskiej zawartości węglowodanów rezygnuje z pieczywa, ryżu, kaszy, ziemniaków. Dodatkowo podczas jej prowadzenia NIE zaleca się spożywania:
- produktów zbożowych,
- produktów mlecznych z dodatkiem cukru (np. deserów mlecznych),
- owoców z dużą ilością cukru — np. banany,
- warzyw o dużej ilości węglowodanów — np. buraki i marchew,
- mąk,
- mięs z dodatkiem mąk lub cukru,
- soków owocowych, alkoholu.
Zamiast tego dietę niskowęglowodanową tworzą produktu o niskim indeksie glikemicznym:
- produkty mleczne bez cukru — jogurty naturalne, twaróg,
- jaja,
- owoce z niewielką ilością węglowodanów — np. owoce leśne, cytrusy,
- mięsa i ryby,
- orzechy, pestki, nasiona,
- produkty zawierające dużą podaż tłuszczu.
Czym jest dieta niskotłuszczowa?
Prowadząc dietę niskotłuszczową, musisz pamiętać, że ilość tłuszczu nie powinna przekroczyć 20% (czyli niemalże dwukrotnie mniej niż w „klasycznej” diecie).
Bardzo często stosuje się ją jako alternatywę dla diety redukcyjnej — głównie dlatego, że obniżenie tłuszczów obniża także ilość kalorii (1 gram tłuszczu to ok 9 kcal).
Produkty w diecie niskotłuszczowej
W diecie niskotłuszczowej stosuj przede wszystkim produkty o niskiej zawartości tłuszczu — tj.:
- wszystkie warzywa i owoce,
- pełnoziarniste produkty zbożowe — chleb, kasza, mąki,
- mleczne produkty niskotłuszczowe — np. chude mleko i sery, maślanki, kefiry, jogurty naturalne,
- chude mięso — głównie drób,
- chude ryby i owoce morza,
- woda, herbata (czerwona, biała, zielona, owocowa), świeże soki owocowo-warzywne i kawa.
Jednocześnie NIE zaleca się spożywania:
- żywności wysoko przetworzonej,
- tłustego mięsa i wędliny,
- masła, smalcu,
- pełnotłustego nabiału,
- słodkich wyrobów cukierniczych,
- majonezu oraz sosów,
- słodzonych napojów i alkoholu.
Nie wiesz jaką dietę wybrać? Zarówno dieta niskotłuszczowa, jak i dieta niskowęglowodanowa czy niskotłuszczowa wydaje Ci się zbyt skomplikowana? Bez obaw — zamów pudełka z Pysznej Fabryki i nie martw się o swoje menu!