Dieta
Low Carb
Dieta Low Carb
Dieta low carb (niskowęglowodanowa) staje się coraz bardziej popularna w ostatnich latach zarówno w przypadku osób trenujących i tych mniej aktywnych. Zakłada ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów do 25% całodniowej kaloryczności diety.
Jest kompromisem między restrykcyjną dietą ketogeniczną (hiperłącze) (dopuszcza spożywanie tylko do 10%węglowodanów), a dietą standardową gdzie ilość węglowodanów sięga do 60% kaloryczności dziennego menu.
Chcesz zwiększyć ilość białka i tłuszczu w diecie, kosztem węglowodanów, ale nie smaku i radości z jedzenia?
Jeśli tak, to dobrze trafiłeś!
Nasza dieta low carb to nie tylko posiłki odpowiednio zbilansowane, ale także smaczne i różnorodne.
DIETA LOW CARB NA CZYM POLEGA?
Dieta niskowęglowodanowa ogranicza spożycie węglowodanów (inaczej nazywanych cukrami). Czym tak właściwie są węglowodany i w jakich produktach występują? Są to związki organiczne, które są głównym źródłem energii dla organizmu, istnieją różne podziały węglowodanów np. ze względu na szybkość oraz możliwość trawienia czy wpływ na poziom glukozy we krwi po ich spożyciu. Znajdują się w produktach takich jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe, produkty zbożowe (kasze, ryże, makarony, pieczywo, płatki owsiane, musli), miód pszczeli oraz we wszystkich produktach, do których dodawany jest cukier – słodycze, czekolada, dżemy, syropy. Znajdziemy je także w produktach mlecznych, które zawierają cukier mleczny – laktozę. Nie istnieją jednoznaczne wytyczne wykluczające konkretną grupę cukrów czy też pojedyncze produkty na diecie low carb, najważniejsza jest ilość spożywanych węglowodanów ogółem, dlatego dieta składa się z szerokiej gamy produktów.
DIETA LOW CARB TO RÓŻNORODNE MENU, KTÓRE CI SIĘ NIE ZNUDZI
Boisz się, że skoro w tej diecie zmniejszamy ilość spożywanych węglowodanów to jedzenie będzie niesmaczne i mało odżywcze? Nic bardziej mylnego. Mimo pewnych ograniczeń posiłki nadal mogą być pożywne, pełne smaku i różnorodne! Ogromnym plusem, szczególnie dla osób, które są
na diecie z deficytem kalorycznym jest większe uczucie sytości. Najprawdopodobniej jest to zasługa zwiększonej podaży białka oraz tłuszczu, które spowalniają opróżnianie żołądka i mogą wpływać na niektóre hormony, odpowiedzialne za uczucie głodu. A więc z dietą niskowęglowodanową, nie musisz martwić się o podjadanie.