- Jaka jest rola wody – czyli dlaczego nawodnienie organizmu jest ważne?
- Czym jest „odpowiednie nawodnienie organizmu”?
- Jakie jest dziennie zapotrzebowanie na wodę?
- Objawy odwodnienia organizmu
- Jak nawodnić organizm?
Dorosły człowiek w ponad 65% składa się z wody. Dlatego też lekarze, trenerzy i dietetycy jak mantrę powtarzają, że dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważne dla funkcjonowanie wszystkich narządów, termoregulacji i trawienia. Udowodniono bowiem, że nie tylko długotrwałe odwodnienie organizmu może mieć negatywne skutki dla zdrowia, ale także odpowiedni poziom nawodnienia gwarantuje lepsze samopoczucie, szybsze odchudzanie, poprawienie metabolizmu…
Każda dieta powinna więc opierać się na dostarczaniu do organizmu płynów. Dlaczego to takie ważne? Jak wyliczyć dzienne zapotrzebowanie na wodę i w jaki sposób regularne picie wody może poprawić nasze samopoczucie?
Jaka jest rola wody – czyli dlaczego nawodnienie organizmu jest ważne?
Woda jest źródłem życia i niezbędnym składnikiem to funkcjonowania całego organizmu. Sam mózg człowieka składa się w większość z wody, która z kolei odpowiada za jego dotlenienie i ułatwia wchłanianie składników odżywczych. Nawodnienie organizmu to doskonała koncentracja, lepsza pamięć, mniejsze bóle mięśniowe, sprawniejsza detoksykacja, poprawiony metabolizm, brak zaparć. Woda także usuwa toksyny i bierze udział we wszystkich procesach metabolicznych, co ma ogromne znaczenie dla osób na diecie lub w przypadku pacjentów, cierpiących na chroniczne zaparcia czy dolegliwości ze strony układu trawiennego. Należy również pamiętać, że to woda jest głównym składnikiem krwi, która rozprowadza po organizmie wszystkie niezbędne składniki, minimalizując ryzyko powstawania niedoborów witamin i minerałów. Dodatkowo odpowiada za pobudzenie procesów trawienia, zmniejsza uczucie pragnienia i normuje ogólny stan w płynach ustrojowych.
Czym jest „odpowiednie nawodnienie organizmu”?
No dobrze, ale co mamy na myśli mówiąc „prawidłowe nawodnienie organizmu”? Pod tym mianem mamy na myśli regularne dostarczanie płynów, których ilość powinna być dobierana z uwzględnieniem m.in. masy ciała, trybu życia, wieku, temperatury otoczenia, wilgotność powietrza, dolegliwości współtowarzyszących (które m.in. powodują nadmierne pocenie), poziomu aktywności fizycznej. Każdy z nas ma swoją własną, dobową normę, którą uzupełniamy nie tylko poprzez picie wody, ale także wraz z posiłkiem (np. w postaci zup czy sosów).
Jakie jest dziennie zapotrzebowanie na wodę?
Sztywne tworzenie norm dobowych jest z góry skazane na porażkę. Nieprawdą jest więc, że każdy z nas powinien wypijać słynne 3l płynów. W ustaleniu dziennego zapotrzebowania warto sięgnąć po wzór, wg. którego każdy jeden kilogram masy ciała jest równoznaczny z koniecznością wypijania 30 ml wody/dzień. Przykładowo więc osoba o masie ciała 70 kg musi pić w ciągu dnia (70 kg * 30 ml) 2100 ml wody.
Objawy odwodnienia organizmu
Odwodnienie pociąga za sobą szereg niepokojących i zagrażających objawów. Wśród nich wymienia się m.in.:
- wzmożone pragnienie,
- zawroty głowy,
- bóle głowy (w tym migreny),
- osłabienie i apatia,
- suchość w ustach,
- przyspieszone bicie serca,
- wzrost temperatury ciała,
- zmniejszone wydalanie moczu,
- szybki oddech,
- zaburzenia neurologiczne (w skrajnych przypadkach dolegliwości ze strony rdzenia kręgowego),
- zaburzenia psychiczne i stopniowe pogarszanie się stanu zdrowia.
Długotrwałe odwodnienie negatywnie wpływa na szereg procesów i układów. Niewystarczająca ilość płynów spowalnia układ trawienny, utrudnia detoksykację (co skutkować może chorobami nerek) i zmniejsza uczucie sytości.
Jak nawodnić organizm?
Odpowiednie nawodnienie organizmu to przede wszystkim zbilansowana dieta, która dba o odpowiednią podaż kalorii i płynów. Oczywistym wyborem jest sięgać po szklankę wody, a także po smoothie, wody smakowe i wodę kokosową, która jest jednym z najcenniejszych środków nawadniających. Warto rezygnować z substancji słodzących i soli, które zatrzymują wodę w organizmie i tym samym utrudniają prawidłową detoksykację. Lepiej sprawdzą się koktajle ze świeżych owoców i warzyw, a także zupy i izotoniki – tj. napoje, które wyrównują poziom wody i elektrolitów wydalanych z organizmu.
Pamiętaj więc, aby zawsze mieć przy sobie butelkę wody mineralnej i pić ją przez cały dzień – regularnie i małymi łyczkami. Jeśli potrzebujesz pomocy w utrzymaniu prawidłowej diety i zachowaniu odpowiedniego nawodnienia – sięgnij po catering od Pysznej Fabryki. Nasze wsparcie i Twoja pełna szklanka wody sprawi, że nie będziesz musiał martwić się o nawodnienie organizmu.
[1] Łubkowska, B. (2016). Rola wody w życiu człowieka i środowisku.
[2] Wiśniewska, K., Kurowska, O. K., & Okręglicka, K. (2014). Wpływ spożycia wody na masę ciała. Wiadomości Lekarskie, 65(2), 119-123.