- Jak dobrać kaloryczność diety?
- Jak wygląda dieta na zwiększenie masy ciała?
- Kluczem do sukcesu – zbilansowana dieta
- Jak powinien wyglądać przykładowy jadłospis?
Dieta często utożsamiana jest z restrykcyjnym menu, które ma na celu obciąć kalorie, przyczyniając się tym samym do spadku obwodów.
Musimy jednak pamiętać, że dieta to także ratunek dla zbyt niskiej masy ciała i skrajnych niedoborów odżywczych. Dobiera się ją więc ją m.in. osobom z niedowagą, w przypadku zaburzeń odżywiania, sportowcom, a także pacjentom onkologicznym. Jak zatem powinna wyglądać dieta nastawiona na przytycie? Które składniki są szczególnie cenne i muszą pojawić się na talerzu?
Jak dobrać kaloryczność diety?
Ta słynna „dzienna kaloryczność” to nie dowolna, przypisana nam wartość, której powinniśmy się restrykcyjnie trzymać. W rzeczywistości bowiem każdy ma „swoje własne” zapotrzebowanie na kalorie w ciągu dnia. Dlatego też gotowe diety, które najczęściej bazują na schematach, są z góry skazane na porażkę.
Zanim więc przejdziesz na nowy sposób żywieniowy – poznaj jaką masz całkowitą przemianę materii, uwzględniając w obliczeniach m.in. swój wiek, płeć i trybu życia. Zupełnie inaczej wyglądać będzie menu osoby, która chce zwiększyć kaloryczność diety i jednocześnie trenuje siłowo, a inaczej – osoby, która prowadzi siedzący tryb życia i unika aktywności fizycznej.
Jak wygląda dieta na zwiększenie masy ciała?
Panuje krzywdzący mit, jakoby dieta na przytycie bazowała na zwiększonych porcjach lub spożywaniu dowolnych posiłków w ciągu dnia. Tak naprawdę cały proces przybierania na wadze powinien odbywać się w sposób przemyślany i zdrowy. Posiłki powinny więc bazować nie tylko na wyższej kaloryczności, ale także – powinny dostarczać składników odżywczych, które zapewnią energię i szereg witamin, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W menu powinno więc pojawić się białko (budulec tkanki mięśniowej), zdrowe tłuszcze i węglowodany.
Nie sztuką jest więc jeść garść hamburgerów, zagryzając je czekoladą i popijając słodkimi napojami. Sztuką jest zwiększyć masę ciała i jednocześnie wspierać swój organizm oraz poprawiać wyniki badań.
Dieta na przytycie uwzględnia więc:
- nieprzetworzone produkty mleczne – mleko, kefir, maślanka, jogurty, sery. Dopuszczalny jest nie tylko jogurt naturalny, ale i jogurt owocowy lub mleczny desery z niewielką ilością cukru;
- chude mięso, drób oraz owoce morza;
- tłuste ryby morskie – makrela, śledź czy łosoś;
- jaja i potrawy na ich bazie;
- produkty zbożowe – chleb, pełnoziarnisty makaron, kasze, płatki owsiane;
- warzywa,
- świeże owoce i suszone owoce;
- rośliny strączkowe – ciecierzyca, soczewica, fasola, groch, bób i garść zielonego groszku. Grupa ta nie sprawia uczucia ciężkości, ale syci i dostarcza kalorii;
- dobre źródła tłuszczu – oliwa z oliwek, olej lniany, olej z pestek dyni, czy inne produktu z grupy olejów roślinnych; w grupie zdrowych tłuszczów znajdują się także oleje tłoczone na zimno, które dodawać można do sałatek lub sosów;
- masło – głównie do smarowania pieczywa;
- orzechy – orzechy włoskie, nasiona słonecznika, pestki dyni, masło orzechowe – są kaloryczne i mają ogrom składników mineralnych.
Jeśli to możliwe – wskazane jest zachowanie umiarkowanej aktywności fizycznej, która pozwoli poprawnie wykorzystywać dostarczane kalorie oraz budować masę mięśniową. Wybieraj także produkty nieprzetworzone, pozbawione soli i ulepszaczy smaku.
Kluczem do sukcesu – zbilansowana dieta
Słone przekąski, chociaż smaczne i kaloryczne, powinniśmy zastępować wartościowymi, cennymi pod kątem żywienia, produktami. Dlatego tak ważne jest, aby nie sięgaj po zapychacze, puste kalorie i szybkie danie instant. Twoim zadaniem jest prowadzić zdrową dietę, która pozwoli równie zdrowo przytyć.
Przypominamy zatem, że zbilansowana dieta to taka, która dostarcza zdrowych tłuszczy, białka, witamin, składników odżywczych i węglowodanów.
Jak powinien wyglądać przykładowy jadłospis?
Śniadanie: omlet z 3 jajek ze szpinakiem, mozzarellą i pomidorami koktajlowymi + kromka chleba żytniego z masłem i chudą szynką z indyka.
II śniadanie: domowe ciasto, owoce suszone z jogurtem naturalnym + kawa z mlekiem,
Obiad: kasza gryczana lub makaron razowy z kurczakiem, serem, pomidorami i świeżymi ziołami.
Kolacja: zupa jarzynowa + zielona herbata, która działa przeciwzapalnie lub biały ser z warzywami na budowanie masy mięśniowej (po treningu).
Pamiętaj! Zbyt niska masa ciała jest równie niebezpieczna co otyłość. W Pysznej Fabryce dbamy więc o to, aby Twoje menu nie tylko pozwalało Ci zgubić kilogramy, ale także – ułatwiało ich konieczny przyrost. Nasz zespół wie, jak powinna wyglądać smaczna i zdrowa dieta. Przekonaj się o tym sam, zamawiając pudełka, które uzupełnią dotychczasowy deficyt kaloryczny.