- Miedź w organizmie — rola
- Nadmiar miedzi w organizmie — objawy
- Niedobór miedzi w organizmie
- Źródła miedzi
- Wchłanianie miedzi w organizmie
- Syntetyzuje kolagen, który jest głównym białkiem strukturalnym w organizmie. Dodatkowo jest składnikiem tkanki łącznej, takiej jak skóra, kości, ścięgna i naczynia krwionośne.
- Uczestniczy w produkcji krwinek czerwonych. Odpowiednia zawartość miedzi prowadzi do prawidłowej produkcji czerwonych krwinek, które uczestniczą w procesie tworzenia hemoglobiny, białka odpowiedzialnego za transport tlenu we krwi.
- Przekazuje sygnały w układzie nerwowym — tj. uczestniczy w przesyłaniu impulsów nerwowych i regulacji aktywności mózgu.
- Wspiera immunologię — wchodzi w skład enzymów odpowiedzialnych za obronę organizmu przed infekcjami i zapaleniami.
- Uczestniczy w metabolizmie żelaza — pomaga w absorpcji żelaza z pożywienia oraz transportuje żelazo w organizmie, zapewniając jego dostępność dla produkcji hemoglobiny i innych ważnych procesów metabolicznych. Zmniejsza tym samym ryzyko niedoboru żelaza.
- zaburzenia neurologiczne, które mogą objawiać się drżeniem rąk, niekontrolowanymi ruchami, trudnościami w koordynacji ruchowej, zaburzeniami mowy i drgawkami,
- problemy z wątrobą — zapalenie wątroby, żółtaczkę, powiększenie wątroby, marskość wątroby i upośledzenie funkcji wątroby,
- problemy z układem krwionośnym — zbyt duża podaż miedzi może prowadzić do niedokrwistości, trombocytopenii (niskiej liczby płytek krwi) i leukopenii (niskiej liczby leukocytów),
- problemy z nerkami — w tym kamienie nerkowe,
- problem z sercem — zaburzenia rytmu serca, miażdżyca naczyń krwionośnych itd.
- anemia, która objawia się osłabieniem, uczuciem zmęczenia, bladością skóry i dusznością.
- zaburzenia układu nerwowego — problemy ze zdolnością koncentracji, trudności w koordynacji ruchowej, drżenie rąk, zmiany nastroju i depresja,
- osłabienie układu immunologicznego,
- zaburzenia wzrostu i rozwoju — opóźnienia wzrostu, problemy w układzie kostnym, które mogą spowolnić utratę masy kostnej,
- zaburzenia skórne – sucha skóra, łuszczenie się, zmiany pigmentacyjne i trudności w gojeniu się ran,
- zaburzenia metaboliczne — problemy z metabolizmem żelaza, tłuszczów i innych substancji.
- owoce morza — krab, homar, krewetki, małże,
- wątroba — zwłaszcza wołowa,
- orzechy i nasiona — nasiona dyni, nasiona słonecznika, orzechy włoskie, migdały, orzechy nerkowca,
- kakao i czekolada,
- ziarna i pełnoziarniste produkty — kasza gryczana, brązowy ryż, płatki owsiane, płatki żytnie,
- jagnięcina,
- ciemnozielone warzywa liściaste — szpinak, jarmuż, rukola, botwinka,
- awokado,
- grzyby — pieczarki, shiitake i grzyby leśne,
- kawa.
- żołądku — miedź występuje w pokarmie w dwóch formach — organicznej i nieorganicznej. W żołądku kwas solny i enzymy trawienne przekształcają nieorganiczne formy miedzi na organiczne, takie jak aminokwasy i peptydy,
- jelito cienkie — miedź przechodzi do jelita cienkiego, gdzie zachodzą dalsze procesy,
- krwioobieg — miedź jest transportowana przez białka osocza, takie jak ceruloplazmina, albumina i inne transportery,
- w tkankach.
Miedź to pierwiastek chemiczny o symbolu Cu i liczbie atomowej 29. Jest jednym z najważniejszych pierwiastków dla ludzi i ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach. Mało kto wie, że pełni niezwykle ważną funkcję w organizmie człowieka, a jego niedobór (lub nadmiar) może siać ogromne spustoszenie.
Jaką rolę pełni w organizmie miedź? Czy suplementacja miedzi to zawsze dobry pomysł?
Miedź w organizmie — rola
Pomijacie miedzi podczas rutynowych badań lub w trakcie suplementacji to duży błąd. Okazuje się bowiem, że pierwiastek ten jest niezwykle ważny i bierze udział w wielu przemianach i mechanizmach. Śmiało można więc uznać, że jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Miedź — rola w organizmie:
Dodatkowo bierze udział w mechanizmach antyoksydacyjnych — tj. jest składnikiem enzymów antyoksydacyjnych, takich jak dysmutaza ponadtlenkowa (SOD), która chroni przed uszkodzeniem oksydacyjnym, neutralizując nadmiar wolnych rodników.
Nadmiar miedzi w organizmie — objawy
W skrajnych przypadkach może dojść do nadmiaru miedzi. Jej gromadzenie się to wynik błędów żywieniowych lub nadmiernej (i często nieświadomej) suplementacji. Objawy nadmiaru miedzi to m.in.:
Niedobór miedzi w organizmie
Zdecydowanie częściej we współczesnej populacji jest niski poziom miedzi w organizmie, który wynika z niewiedzy i nieświadomości, jak ważny jest to pierwiastek. Niedobór miedzi w organizmie objawia się m.in.:
Źródła miedzi
Niedobory miedzi można korygować zarówno poprzez suplementację, jak i zbilansowaną dietę. Pierwiastek ten znajdziesz w wielu produktach spożywczych, tj.:
Wchłanianie miedzi w organizmie
Wchłanianie miedzi jest bardzo złożone i zachodzi w kilku procesach — warto o tym pamiętać, gdy konieczne będzie wdrożenie suplementacji i zmian w obrębie jadłospisu.
Przyswajanie miedzi w organizmie zachodzi w:
Badanie poziomu miedzi
Ilość miedzi w organizmie najłatwiej jest sprawdzić poprzez badania laboratoryjne. W tym celu wykonuje się próbkę krwi żylnej, którą pobiera się ze zgięcia łokciowego. Alternatywą dla tej metody jest dobowa zbiórka moczu.
W przypadku dużych niedoborów sugerowana jest suplementacja miedzią, którą znaleźć można w wielu kompleksach i gotowych zestawach. Zanim jednak to zrobisz — udaj się do lekarza i sprawdź czy występujące objawy zachodzą na tle niedoboru miedzi.