Apetyt – tj. pragnienie spożycia pokarmu o określonej kaloryczności lub zawierającego określony składnik. Uczucie to regulowane jest przez ośrodki zlokalizowane są w centralnym układzie nerwowym, w okolicy podwzgórza. Zdarza się więc, że obszar ten wykazuje się patologiami, co często jest źródłem zaburzeń odżywiania.
Skąd pochodzi nadmierny apetyt i jaką rolę w tym procesie pełni ośrodek głodu i sytości? Czy jest jakaś metoda na zmniejszenie apetytu – zwłaszcza, gdy Twoim celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów lub zbudowanie nowych nawyków żywieniowych?
Czym jest uczucie sytości?
Uczucie sytości sprowadzane jest to uczucia najedzenia – tj. sytuacji, w której Twoje podwzgórze informuje Cię, że żołądek jest pełen. Zdarza się jednak, że organizm walczy z akorią – tj. zaburzeniem, w którym nie występuje sytość po zjedzonym posiłku. Dolegliwość ta występuje w chorobach psychicznych i doprowadza do nadmiernego objadania się.
Wzmożony apetyt i nadmierne łaknienie może też być wynikiem:
- zaburzeń hormonalnych (np. w obrębie tarczycy),
- stresu,
- kandydozy układu pokarmowego,
- cukrzycy,
- zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.
Od czego zależy uczucie głodu?
Uczucie głodu przed lub po zjedzeniu posiłku uzależnione jest od wielu – wewnętrznych i zewnętrznych – czynników.
Tak oto kluczowy jest poziom glukozy we krwi. Im ten jest niższy, tym bardziej odczuwamy głód i pragnienie. Informacja o poziomie glikemii przekazywana jest do podwgórza, dając informację, czy nasz organizm potrzebuje kalorii.
W procesie tym ważne jest również, aby dostarczać dań o wysokiej gęstości odżywczej. Z pewnością słyszałeś o tzw. pustych kaloriach, które nie zawierają błonnika czy witamin. To one zaspokajają potrzebę jedzenia wyłącznie na chwilę, zachęcając do sięgnięcia po kolejną, słodką przekąskę. Idealny posiłek to ten, który posiada błonnik pokarmowy, zdrowe tłuszcze, węglowodany złożone i białko. Mieszanka ta zapewnia sytość, dostarcza witamin i energii do działania. Rola składników odżywczych w zaspokojeniu głodu to główny element pracy dietetyków, którzy tworzą zbilansowaną dietę.
Uczucia sytości to także wypadkowa wielu schorzeń i zażywanych leków. Zaburzenia hormonalne – tj. TSH, insulina, kortyzol – mogą prowadzić do intensywniejszego uczucia głodu. Dodatkowo lekami wzmacniającymi apetyt są np. krople żołądkowe czy sterydy.
Zmniejszenie apetytu – co zrobić?
Na szczęście istnieją proste metody, dzięki którym uregulujesz nadmierny apetyt. Dzięki nim zwiększysz szansę na efektywne odchudzanie i przy okazji – popracując nad zaburzeniami odżywiania.
Jeśli więc nie potrafisz opanować apetytu, sięgnij po:
- zioła na zmniejszenie apetytu – tj. morwa biała, liście malin, korzeń mniszka,
- konkretne produkty, bazujące na błonniku pokarmowym – produkty pełnoziarniste, owoce (ze skórką) i warzywa ugotowane al dente,
- sięgnij po składniki odżywcze, takie jak chrom, który wspiera regulację gospodarki węglowodanowej oraz lipidowej w organizmie,
- książki, które pokażą Ci, jak ważne jest znaczenie racjonalnego żywienia – współpracuj z dietetykiem lub psychodietetykiem,
- staraj się odróżnić głód emocjonalny od głodu pokarmowego – ten pierwszy często wynika z nieumiejętności radzenia sobie z silnymi emocjami – stresem, smutkiem czy radością,
- terapię, dzięki której nie pojawią się wyrzuty sumienia z powodu zjedzonego posiłku,
- badania laboratoryjne, które pomogą ci w regulacji sytości organizmu – zbadaj tarczycę, cukier, insulinę.
Pragniesz kontroli łaknienia i nie wiesz, jak prowadzić zbilansowany i zdrowy styl życia? Nie wiesz co zmniejsza apetyt, a co go pobudza? Sięgnij po catering dietetyczny od Pysznej Fabryki, który dostarczy Ci cennych składników odżywczych. To dzięki nim nawiążesz zdrową relację z jedzeniem i z powodzeniem zaczniesz odczytywać sygnały, które daje Ci ciało.