- Objawy trądziku
- Czy na trądzik pomoże zbilansowana dieta?
- Czy można jeść rośliny strączkowe?
- Czy pełnoziarniste produkty zbożowe powodują trądzik pospolity?
- Co jeść a czego unikać?
- Jadłospis – dieta na trądzik
Trądzik różowaty to wynik nie tylko problemów hormonalnych (najczęściej pojawiających się w okresie dojrzewania), jak i problemów ze stresem, czy z prowadzeniem zbilansowanej, odpowiedniej diety. Okazuje się bowiem, że zbyt dużo cukru lub ostre przyprawy mogą przyczyniać się do nieestetycznych zmian, a w skrajnych przypadkach – nawet do trwałych blizn potrądzikowych. Lekarze, dietetycy i dermatolodzy apelują więc o przeanalizowanie swojego menu i – wraz w wdrożeniem odpowiedniej pielęgnacji i farmakologii – o wprowadzenie kilku, ważnych zmian.
Objawy trądziku
Trądzik pospolity ma bardzo i trudny i nierzadko zróżnicowany obraz kliniczny. Dlatego też jego diagnozowanie i leczenie powinno odbywać się w sposób ostrożny i pod okiem specjalisty.
Docelowo pod mianem trądziku mamy na myśli różnorodne wykwity skórne o charakterze zapalnym lub niezapalny. Pod mianem wykwitów mamy na myśli grudki, cysty, krosty i zaskórniki otwarte lub zamknięte, które bardzo łatwo rozdrapać i przenieść.
Czy na trądzik pomoże zbilansowana dieta?
Oczywiście, że tak! Dermatolodzy, dietetycy i lekarze wskazują, że odpowiednia dieta może poprawić stan cery, zmniejszyć stany zapalne i przyśpieszyć proces regeneracji.
Docelowo dieta na trądzik powinna być bogata w witaminy – głównie A, E, B – jak i minerały, takie jak żelazo, miedź, siarkę i selen. Niezbędne jest także, aby na talerzy pojawiły się nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik i sporo białka, która wspiera regenerację skóry.
Uwaga! Docelowo leczenie trądziku powinno odbywać się pod okiem lekarzy, którzy dobiorą odpowiednie kroki pielęgnacyjne i farmakologię.
Czy można jeść rośliny strączkowe?
Tak! Lekarze i dermatolodzy wskazują, że nasiona roślin strączkowych mogą poprawić stan skóry, wspierając przy tym walkę z nawracającym trądzikiem.
Czy pełnoziarniste produkty zbożowe powodują trądzik pospolity?
Powszechnie panuje mit, jakoby produkt zbożowe miały być zakazane w diecie antytrądzikowej. Podejście to wynika może z faktu, że dieta na trądzik powinna opierać się na niskim indeksie glikemicznym. Wiele osób mylnie interpretuje to zalecenie jako unikanie węglowodanów – w tym produktów zbożowych. W rzeczywistości jednak pełnoziarniste produkty zbożowe oraz węglowodany złożone są niezbędnym elementem zbilansowanego jedzenia, a tym samym – walki ze zmianami skórnymi. Oznacza to więc, że pieczywo pełnoziarniste, kasze, makarony pełnoziarniste i ryż dziki może pomóc w leczeniu trądziku i doskonale zastąpi inne, faktycznie szkodliwe, produkty wysokoprzetworzone.
Co jeść a czego unikać?
Dieta na trądzik powinien być bogata w produkty bogate w witaminę A i E oraz szereg składników mineralnych, takich jak cynk. Na talerzu więc powinny pojawić się;
- podroby, takie jak wątróbka,
- grube kasze, ryż,
- płatki owsiane,
- oleje roślinne – np. olej lniany,
- pestki dyni, nasiona słonecznika,
- suche nasiona roślin strączkowych,
- owoce morza,
- pełnoziarniste pieczywo,
- chude mięso,
- zioła, takie jak np. natka pietruszki,
- orzechy i migdały.
Pomocna może być także dieta bezglutenowa i dieta pozbawiona nabiału – w tym celu jednak warto wcześniej udać się na konsultację lekarską lub dietetyczną.
Udowodniono także, że zmiany skórne mogą powstawać, gdy w jadłospisie znajdują się określone, szkodliwe, zwiększające nadmierne wydzielanie sebum produkty. Zatem, jakich produktów unikać?
- duże ilości cukru,
- szereg ostrych przypraw,
- produkty o wysokim indeksie glikemicznym,
- słone przekąski,
- białe pieczywo,
- produkty należące o przetworzonej żywności,
- produkty mleczne z dużą ilością cukru (lepiej sięgać po zdrowsze odpowiedniki).
Pamiętaj, że stan naszej skóry to wynik właściwej pielęgnacji, odpowiedniego stylu życia, właściwej higieny, unormowanych hormonów i odpowiedniej diety. Jeśli więc masz cerę trądzikową – najpierw udaj się do lekarza i na badania laboratoryjne, a dopiero potem wprowadzaj radykalne zmiany do codziennego jadłospisu.
Jadłospis – dieta na trądzik
- Śniadanie: Grzanka pełnoziarnista z hummusem i papryką + 2 jajka na twardo
- II śniadanie: smoothie, wktórym główne skrzypce gra witamina E, np. z maliny, jeżyn i szpinaku
- Obiad: dorsz w folii z cytryną, gruba kasza gryczana + surówka z marchewki i jabłka
- Kolacje: sałatka grecka + garść orzechów
Bibliografia:
[1] Osowski, S. (2019). Znaczenie diety w terapii trądziku pospolitego. Studies.
[2] Dawidziak, J., & Balcerkiewicz, M. (2016). Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris) Część II. Kwasy tłuszczowe, indeks glikemiczny, przetwory mleczne. Farmacja współczesna, 9, 67-72.