- Czego unikać latem?
- Co jeść latem?
- Źródła błonnika pokarmowego w upalne dni
- Tłuste potrawy — mogą obciążać układ trawienny i powodować uczucie dyskomfortu w czasie upałów. Należą do nich smażone potrawy, ciężkie sosy, tłuste mięsa i dania z dużą ilością tłuszczu.
- Ciężkostrawne dania mięsne — spożywanie czerwonego mięsa lub ciężkich dań mięsnych może prowadzić do uczucia ciężkości i trudności w trawieniu.
- Ostre i pikantne potrawy — te mogą podnosić temperaturę ciała.
- Słodzone napoje — zawierają dużą ilość cukru i mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.
- Dania z dużą ilością soli — przyprawa ta zatrzymuje wodę w organizmie, powoduje puchnięcie i zwiększa ryzyko odwodnienia. Słone przekąski są więc równie niebezpieczne co słodkie napoje.
- Alkohol — ten może prowadzić do odwodnienia organizmu.
- świeże owoce zmiksuj z mlekiem roślinnym (jako białko roślinne), garścią namoczonych orzechów nerkowca i łyżką masła orzechowego. Podawaj z lodem i świeżą miętą,
- owsianka z na mleku kokosowym ze świeżą brzoskwinią i suszonymi owocami.
- grzankę pełnoziarnistą podaj z pastą z awokado, wędzonym łososiem i kiełkami rzodkiewki,
- krewetki z grilla podaj z dressingiem ziołowym.
- cennym źródłem błonnika są sałatki ze świeżych owoców, warzyw, ziół, orzechów, nasion i lekkiego dressing’u,
- rośliny strączkowe — np. fasolka szparagowa z grillowanym kurczakiem i kaszą gryczaną.
- Chłodnik na bazie jogurtu, kefiru lub maślanki z dodatkiem świeżych warzyw, takich jak ogórki, rzodkiewki, koper czy szczypiorek.
- Gazpacho — hiszpańska zupa z pomidorów i warzyw, która jest podawana schłodzona.
- Koktajle z soczystych truskawek i mleka roślinnego.
- Smoothie warzywne z selera naciowego i natką pietruszki.
- Domowe lemoniady i herbaty mrożone.
- Woda z kostkami lodu, ziołami i dodatkiem sezonowych owoców.
Lato to nie tylko źródło cennej witaminy D, ale także… ogromne wyzwanie dla organizmu. Wysokie temperatury prowadzić mogą bowiem do odwodnienia organizmu, niedoborów elektrolitowych, udarów cieplnych, zaburzeń termoregulacji, problemów sercowych, zaburzeń snu oraz spadku apetytu. W obliczu tak wysokiego ryzyka, ważne jest, aby zmodyfikować swój jadłospis. Jak zatem powinna wyglądać dieta na lato? Czego unikać i po jakie konkretne produkty sięgać?
Czego unikać latem?
Podczas upałów ważne jest, aby unikać produktów spożywczych, które zwiększają ryzyko odwodnienia, puchnięcia i przegrzania organizmu. W tej grupie wymieniane są:
Unikaj także restrykcyjnej kuracji odchudzającej — niedobór płynów i składników odżywczych może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych — tj. zmniejszyć odporność organizmu czy wywołać choroby układu sercowo naczyniowego. Aby zrzucić zbędne kilogramy latem lu wiosną musisz dołożyć w menu jeszcze więcej warzyw (np. młoda marchewka, bób, kapusta, fasolka), owoców (np. czereśnie) i ziół (np. świeża natka pietruszki).
Co jeść latem?
Latem warto jeść warzywa i produkty sezonowe, które dostarczą składników mineralnych i witamin. Dodatkowo są gwarancją świeżości oraz stanowią za główne źródło wody (zwłaszcza w przypadku arbuza, truskawek, melona). Niezwykle cenne są takie zupy, koktajle, smoothie, które dostarczają płynu i gwarantują uczucie sytości — zwłaszcza podczas bardzo dużym upałów, które zmniejszą apetyt i utrudniają spożywanie ciepłych, cięższych posiłków.
Świeże warzywa i owoce w upalny dzień
Sezonowe warzywa i sezonowe owoce są pełne witamin, minerałów i antyoksydantów. Mogą być spożywane na surowo, w sałatkach, koktajlach, smoothies lub jako przekąska. Warto łączyć je z tłuszczami, aby zwiększyć przyswajalność witaminy A, witaminy D, witaminy E i witaminy K, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Pomysł na danie:
Źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych
Dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, może wspierać funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, obniżać poziom cholesterolu, regulować ciśnienie krwi i zapewniać właściwą równowagę lipidową. W rezultacie organizm może lepiej radzić sobie z wysokimi temperaturami i stresorem termicznym.
Bogate w kwasy omega-3, ryby i owoce morza, takie jak łosoś, tuńczyk, krewetki i małże, są doskonałym wyborem na lekkie i zdrowe danie w czasie lata. Warto sięgać także po oleje roślinne — oliwę z oliwek, olej z awokado i olej lniany — oraz nasiona i orzechy.
Pomysł na danie:
Źródła błonnika pokarmowego w upalne dni
Odpowiedni poziom błonnika pokarmowego dba o prawidłową regulację trawienia, zapobiegając zaparciom i utrzymując zdrową florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Dodatkowo dba o odpowiedni poziom nawodnienia i utrzymanie równowagi elektrolitowej.
Pomysł na danie:
Płyny, płyny… płyny w letnie dni!
Woda, zupy, smoothie, koktajle to źródło cennych składników mineralnych, ale także wsparcie w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia. To ono jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jego utrata może prowadzić do objawów takich jak zmęczenie, osłabienie, ból głowy czy zaburzenia koncentracji. Dodatkowo płyny pomagają w regulacji temperatury ciała i wspierają funkcje metaboliczne — tj. trawienie, transport składników odżywczych, usuwanie toksyn czy regulacja ciśnienia krwi. Schłodzone napoje wspomagają także pracę przewodu pokarmowego i układu krążenia — tj. pomagają utrzymać prawidłową objętość krwi, zapewniając odpowiednią cyrkulację krwi i dostarczenie składników odżywczych do komórek.
Zadbaj o to zwłaszcza, gdy przebywasz długo na świeżym powietrzu lub gdy prowadzisz bardzo aktywny tryb życia.
Pomysły na danie:
Odchudzanie latem wymaga wiedzy, ostrożności i rozsądku. Wysokie temperatury zmniejszaj apetyt, co doprowadzić może do niedoborów i odwodnienia organizmu. Rozwiązaniem na to jest lekka dieta z dodatkiem najważniejszych makro- i mikroskładników. Nie wiesz, jak dokładnie powinna wyglądać bezpieczna dieta odchudzająca? Zaufaj Pysznej Fabryce — skorzystaj z pudełek!