- Czy alkohol tuczy?
- Kaloryczność alkoholu – ile kalorii ma alkohol?
- Napoje alkoholowe z najmniejszą liczbą kalorii
- Jaka jest kaloryczność piwa?
Prowadząc dietę i licząc spożywane kalorie w ciągu dnia, ważne jest, aby w rozrachunku tym nie zapominając o napojach. Te, wbrew pozorom, zawierać mogą sporo cukru, a co za tym idzie – znaczącą ilość kalorii. Jeśli więc sumiennie licząc kalorie w spożywanych sałatkach, omletach i zupach, nadal Twoja waga nie spada – prześledź kalorie wypijanych soków, kawy, herbaty z dodatkami i… alkoholu. Nawet jeden, niewinny drink, może znacząco podbić dziennie spożywane kalorie, utrudniając proces spalania tkanki tłuszczowej.
Czy alkohol tuczy?
Jak każdy, spożywany produkt – tak, alkohol sprzyja tyciu. Zwłaszcza, jeśli spożywany jest w nadmiernej ilości i w towarzystwie kalorycznych przekąsek.
Alkohol etylowy w postaci 1g ma średnio 7 kcal. Dla porównania – taka sama ilość cukru ma 4 kcal. Co ważne – alkohol nie posiada dużo węglowodanów i niemalże całkowicie pozbawiony jest tłuszczów. Energia, którą dostarczają napoje alkoholowe, mają małą wartość biologiczną, ale nie oznacza to, że ich spożywanie nie ma wpływu na naszą wagę. Picie alkoholu w większych ilościach może być głównym prowodyrem odkładania się tkanki tłuszczowej.
Co ważne – alkohol etylowy niesie za sobą nie tylko puste kalorie, ale także (albo co ważniejsze) spustoszenie w układzie metabolicznym. Wynika to z faktu, że organizm, który zajęty jest rozkładaniem alkoholu nie metabolizuje innych składników (np. białek czy tłuszczy). Ostatecznie więc spada przemiana materii, a część kalorii odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. To oczywiście odbija się negatywnie na wadze, przy okazji znacząco obciążając układ pokarmowy.
Kaloryczność alkoholu – ile kalorii ma alkohol?
Oczywiście kaloryczność alkoholu uzależniona jest od rodzaju trunku i ilości danego alkoholu w drinku. Słodkie, kolorowe drinki przeważnie mają ich więcej, co z pewnością nie ucieszy osoby będące na diecie.
Jeden kieliszek wina (120 ml) to około:
- wino białe słodkie – 120 kalorii,
- białe wytrawne wino – 75 kcal,
- wino czerwone słodkie – 150 kcal,
- wino wytrawne czerwone – 50 kcal,
- szampan – 90 kcal,
- białe porto – 150 kcal,
- czerwone porto – 170 kcal,
Inne alkohole w przeliczeniu na kieliszki (około 50 ml):
- czysta wódka – 110 kalorii,
- whisky – 105 kcal,
- gin – 105 kcal,
- brandy – 116 kcal,
- rum – 136 kcal,
- wódki smakowe – ok. 260 kcal,
- tequila – 50 kcal.
Najbardziej kaloryczne są oczywiście słodkie drinki na bazie likierów i soków – takie jak np. Pina Colada (600 kcal) lub Long Island (780 kcal) – dla porównania – średnia paczka chipsów (100g) ma około 500 kcal.
Słodkie drinki są nie tylko prawdziwą bombą kaloryczną, ale przede wszystkim – nie dostarczają żadnych, wartościowych czy prozdrowotnych składników odżywczych. Dodatkowo – mają wysoki indeks glikemiczny, wpływając negatywnie na poziom glikemii.
Napoje alkoholowe z najmniejszą liczbą kalorii
Jak zawsze – kluczem do sukcesu jest zbilansowane menu, dzięki któremu wypity „raz na jakiś czas” kieliszek wina nie wpłynie negatywnie na stan organizmu czy realizowane marzenia o nową, lepszą sylwetkę. Proces odchudzania bazuje bowiem na codziennych wyborach i decyzjach, które warto podejmować rozsądnie i z poszanowaniem dla swojego zdrowia. Nie popijaj więc drinków gazowanymi napojami czy sokami – zamiast tego sięgnij po wodę. Odłóż na bok chipsy i paluszki, wybierając zdrowe przekąski w postaci ciętych słupków warzyw czy domowych chipsów z jarmużu czy buraka.
Kolorowe drinki na bazie likierów i soków zastąp czystym alkoholem. W tej roli idealnie sprawdzi się np. wino białe półwytrawne które w jednym kieliszku ma około 97 kcal lub wino czerwone wytrawne, które tych kalorii ma zaledwie 50. Z mocnych alkoholi najmniej kalorii ma wódka czysta, która posiada także niewielką zawartość cukru.
Jaka jest kaloryczność piwa?
Jeśli chcesz schudnąć – zrezygnuj z piwa. O ile kufel zimnego piwa idealnie odświeża i orzeźwia latem, o tyle stanowi za prawdziwą bombę kaloryczną, dostarczając ogromu zbędnych kalorii. Śmiało można więc znać, że kufel piwa jasnego lub ciemnego jest wrogiem szczupłej sylwetki i przy okazji ma negatywny wpływ na poziom cukru i ośrodek łaknienia. Z pewnością przekonałeś się o tym na niejednej imprezie, kiedy to po wypiciu piwa miałeś ochotę na niezdrowe przekąski – chipsy, krakersy, paluszki i precelki.
Kaloryczność piwa i cydru (w przeliczeniu na 500 ml):
- piwo bezalkoholowe – 150 kcal,
- cydr – 180 kcal,
- piwo jasne około 5% – 250 kcal,
- mocne piwo ciemne około 8% – 350 kcal,
Jak więc widać – wpływ alkoholu na Twoją dietę jest znaczący, a nadmierne spożywanie trunków może zaprzepaścić wielomiesięczną walkę o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Ważne zatem jest, aby podejmować racjonalne decyzje, sięgając w pierwszej kolejności po drinki pozbawione cukru i dużej ilości kalorii.
Nie zapomnij również, aby traktować swoją dietę holistycznie. Oznacza to, że na Twoją wagę wpływ ma nie tylko spożywanie alkoholu, ale także codzienne menu, które powinno bazować na zdrowych i zbilansowanych posiłkach. W tym obszarze pomóc Ci może Pyszna Fabryka, która planuje, przygotowuje i dowozi aromatyczne pudełka z wartościowymi i pysznymi daniami. Dzięki niej spożywasz mniej kalorii, dbasz o swój organizm i… możesz pić alkohol na większych imprezach czy rodzinnych okazjach. To dopiero dobry układ, prawda?
Bibliografia
[1] Kamińska, A. (2012). Alkohol a zdrowie człowieka. Edukacja Biologiczna i Środowiskowa, 4, 77-83.